hello everybody

>>>


KELTSKÁ NOC 2017 – organizační tým je již od ledna ve fázi příprav 16. ročníku.


Až prořízne vzduch nad krajinou
keltských dud a fléten ostrý zvuk,
až roh můj naplní se medovinou
a k boji připraví se skotský pluk.

Až zazní do kraje by všechny roztančil
ten podmanivý rytmus bodhránu,
až valčík a polku nahradí nám jig a reel
a medovinu budem pít i po ránu.

Až na zdraví Slovan napije se s Keltem
a starý Viking zvolá: „Hello everybody“,
až Ray a jeho „pííííívo…“ zazní kempem,
to je znamení, že Keltská noc je zase tady.

Tom Somr – starý Viking


Mezinárodní hudební festival Keltská noc se stal v průběhu své existence neodmyslitelnou součástí kulturního léta Olomouckého kraje. Ve dnech 21. – 22. 7. 2017 proběhne jeho, v pořadí již 16. ročník a je již tradicí, že festival proběhne v autokempu Žralok ve městě Plumlov, které se pyšní nejen svým zámkem, ale i keltskou historií svého okolí. V roce 2002, kdy tato akce proběhla úplně poprvé formou 2 samostatných koncertů (jeden v Olomouci na „Pevnůstce“ a druhý u Plumlovské přehrady), si ani její iniciátor, hudebník Tomáš Somr, ani nikdo z dalších protagonistů nedokázal představit, že vlastně stojí u zrodu festivalu, který se jednou stane svým zaměřením ojedinělý nejen v České republice, ale stane se významnou kulturní akcí, která přesahuje hranice naší země.

Za dobu existence festivalu se na jeho pódiu vystřídaly vedle českých a slovenských hudebníků také stovky umělců z mnoha zemí nejen Evropy ale i celého světa, např.: Irska, Dánska, Velké Británie, Francie, Španělska, Německa, Rakouska, USA, Kanady, Nového Zélandu a dalších zemí… Připomeňme si zahraniční skupiny a umělce, jako např.: Sliotar, Gráda, Boys of the Hills, Steafan Hannigan, Celtica Pipes Rock, Paddy Murphy, Paulin Scanlon, Moving Cloud, Tradish, Matching Ties, J.Eoin, a další…

Letošní novinky Keltské noci: po mnoha letech k nám opět přijede z Kanady Steafan Hannigan se svojí rodinnou kapelou CLAN HANNIGAN, soubor irských tanců z Polska ERIU, výborná česká skupina ISARA a další česká kapela z Brna WOLFARIAN. Nebudou chybět ani stálice KN: SLIOTAR z Irska, Selfish Murphy z Drákulova kraje -Transylvánie, mnoha cenami ověnčený Tomáš Kočko s Orchestrem, Bran, České Srdce, Poitín a další skvělé kapely… Podrobnosti o programu KN 2017 se dozvíte komplet v sekci Program.

Keltská noc není jen o hudbě a tanci, ale také o keltské historii, která je úzce spjatá s naším krajem, o keltské spiritualitě (čarodějka Erika) a předvádění života keltů formou ukázek starých keltských řemesel (Latenart a druid Lunwer), výroby zbraní a ukázky bojů (Scottish Living History). Opět se budou vyučovat irské tance pod taktovkou skupiny Démáirt. Keltská noc je také o dobré náladě a krásné atmosféře, kterou spoluvytvářejí všichni návštěvníci festivalu, kteří se sjíždí jak z celé ČR, tak i ze zahraničí, samozřejmostí bude opět dobré jídlo a pití všeho druhu, včetně keltské medoviny.

Keltská noc není festival komerčního zaměření, její hlavní vizí a posláním bude v rámci finančních možností i nadále připomínat lidem vzájemnou kulturní propojenost zemí Evropy prostřednictvím „keltství“, které jako historická nit propojuje většinu zemí Evropské Unie a která ovlivnila i kulturu mnoha zemí po celém světě. Chceme také ukázat, že i náš region je významnou součástí této historie.

Srdečně zveme všechny, kdo máte rádi irskou a keltskou hudbu, irský tanec, pravou keltskou zábavu, přijďte s námi prožít krásný keltský víkend do Plumlova.

Těšíme se na vás. Bůh ochraňuj Keltskou noc! Sláinte!


Za celý organizační tým festivalu / Tom Somr – starý Viking.