PROGRAM - KELTSKÁ NOC 2016

PROGRAM - Pátek 22. července 2016 od 15:00 hodin

 • 14:55 - zahájení festivalu KELTSKÁ NOC 2016

 • 15:00 - JOLLY BUSKERS (CZ)

 • 16:15 - GWALARN (CZ)

 • 17:30 - IRISH ROSE (SK)

 • 18:45 - ERIKA BÁBKOVÁ - upoutávka na sobotní seminář

 • 19:00 - BRAN (CZ)

 • 20:10 - 1. představení partnerů festivalu KN 2016

 • 20:20 - DÉMÁIRT /irské tance 1./ (CZ)

 • 21:00 - LOS PADDYS DE LA PAMPAS (IRL)

 • 22:30 - TOM SOMR /Irish Morning/ (CZ)

 • 22:40 - SLIOTAR (IRL)

 • 23:50 - 2. představení partnerů festivalu KN 2016

 • 24:00 - DÉMÁIRT /irské tance 2./ (CZ)

 • 00:40 - CURLIES (CZ)

 • 02:00 - závěr prvního festivalového dne KELTSKÁ NOC 2016


PROGRAM - Sobota 23. července 2016 od 11:30 hodin

 • 11:30 - JAM SESSION (improvizace různých hudebníků)

 • 12:10 - zahájení druhého festivalového dne KELTSKÁ NOC 2016

 • 12:15 - HAPPY TO MEET (CZ)

 • 13:30 - POITÍN (CZ)

 • 14:30 - SCOTTISH LIVING HISTORY, THE REBEL PIPERS 1. (CZ)

 • 15:00 - SELFISH MURPHY (HU-RO)

 • 16:10 - THE REBEL PIPERS 2.

 • 16:30 - ČESKÉ SRDCE (CZ)

 • 17:00 - ERIKA BÁBKOVÁ /seminář keltské čarodějky/ (mimo hlavní scénu)

 • 17:45 - Výuka irských tanců /DÉMÁIRT/ (CZ)

 • 18:30 - QUANTI MINORIS (CZ)

 • 19:40 - THE REBEL PIPERS 3. (CZ)

 • 20:10 - TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR (CZ)

 • 21:25 - 1. představení partnerů festivalu KN 2016

 • 21:40 - ELLORIEN /irské tance 1./ (PL)

 • 22:10 - PADDY MURPHY (AUT)

 • 23:35 - 2. představení partnerů festivalu KN 2016

 • 23:45 - ELLORIEN /irské tance 2./ (PL)

 • 00:15 - AKÁDA A MEČE BLESKY /půlnoční ohňové show/ (CZ)

 • 00:50 - VINTAGE WINE (CZ)

 • 02:00 - závěr festivalu KELTSKÁ NOC 2016

I letos se můžete těšit na tradiční keltská řemesla Latenart a druida Lunwera s ukázkami pečení chleba, ražby mincí, tkaní oděvů, výroby zbraní atd... Ti, kdo mají rádi spiritualistická sezení s naší keltskou čarodějkou Erikou, se mohou těšit na nová zajímavá témata.

Časy oznamují začátky vystoupení, ne jejich délku a pořadatel si vyhrazuje právo na změnu.
Představení interpretů - KELTSKÁ NOC 2016

Novinky KELTSKÉ NOCI 2016Paddy Murphy (AUT)
Skvělá irská kapela z Rakouska. Pět folkrockových muzikantů hudebně natavených do výbušné hudební směsice irského Speed Power Folku a keltského Folk Rocku. Repertoir skupiny tvoří jak písně o Green Isle (zeleném ostrově), irských povstalcích, boji za svobodu, o lásce, námořnících a touze cestovat do dálek, tak také skvělé (speedy) instrumentálky, které publikum zvedají ze židlí a roztančí do divokého reje nabitého energií a radosti z muziky. Housle, banjo, mandolína, kytara, bodhran, bicí, elektrická basa, kytary a pět mužských vokálů definují skvělý zvuk této kapely z Rakouska! Tradiční irské písně a melodie, okořeněné chilli a pepřem, se přelévají do sladkých baladických songů a zase zpět do divokých rytmů. Franz Höfler, Hermann Hartl, Ingolf Wolfsegger, Oliver Loy, Andreas Schechinger - to je skupina Paddy Murphy - to je radost z hraní a muziky, vytváří atmosféru divoké "párty" a uvádí jakoukoli akci a koncert do varu! Účast na festivalu Keltská noc 2016 - Plumlov je pro skupinu Paddy Murphy jejich prvním vystoupením v ČR a publikum se má jistě na co těšit!!!
Los Paddys de la Pampas (IRL)
Irská hudební skupina, která se zabývá irskou hudbou jako formou prolínání identity a kulturní výměny mezi Irsku a Jižní Amerikou. Skupina vznikla v lednu 2012 a má 9 členů: Paddy Mulcahy, Tessa O Connor, Sean O Brien, Adam Shapiro a Paddy Egan, Eddy Guilloteau, Angelo Heart, Tommy Nelson a James Sheppard - z nichž mnozí hrávali tradiční irskou hudbu v hrabství Clare a někteří z nich se zaměřují na etno-muzikologii. Tento projekt začal, když Paddy Mulcahy a Tessa O Connor strávili dva měsíce v Buenos Aires na začátku roku 2012 zkoumáním vývoje irské hudby v tamním prostředí a vytváření vazeb s irskou komunity ve městě. Toto bylo dále rozvíjeno v průběhu letošního ročníku festivalu spojující tyto komunity jak v irském North Clare, tak i v Jižní Americe. Jako součást projektu The Gathering v červenci 2013, Los Paddys de las Pampas zařídili kulturní a hudební výměny mezi tradičními hudebníky, umělci a tanečníky v North Clare a Buenos Aires, Argentina. Tématem výměny bylo prozkoumat, proč irská hudba tolik znamená pro lidi a proč neváhají cestovat z celého světa, aby byli součástí této tradice. Skupina získala i francouzského hráče na bodhran - Eddy Guilloteau, který je organizátor Le Bono Winter Festival v Bretani na severozápadě Francie. Projektu se účastní hudebníci z Irska, Skotska, Jižní Afriky, Austrálie, Argentiny a Francie. Takže skutečně nefalšovaný mezinárodní projekt. Účast na festivalu Keltská noc 2016 - Plumlov je pro Los Paddys de la Pampas jejich prvním vystoupením v ČR a vystoupí zde i s několika tanečníky - takže se těšte na skvělou zábavu!!!
České Srdce (CZ)
Hudební skupina České srdce byla založena v roce 1989. V roce 1990 vydali u Supraphonu svou první desku, která měla díky své originalitě nečekaný úspěch u posluchačů poměrně širokého věkového spektra. Formace absolvovala rozsáhlé turné po České republice. Souběžně vyšla i anglická verze tohoto CD pod názvem "Bohemian Hearts". V červnu roku 1990 vyjelo České srdce na první zahraniční turné, které začínalo v Haagu. Následovaly koncerty v Německu, Rakousku, festival pořádaný západoevropskými hudebními medii (např. MTV atd.) EAST-WEST MEDIA PRESENT v Budapešti. Snad největším vystoupením skupiny v tomto období bylo účinkování na akci Majáles 1990 na pražském Staroměstském náměstí, kde účast přesáhla 50 000 diváků. V roce 1990 odjela skupina do nejzápadnější části Evropy - do francouzské Bretaně, kde vystupovala na mnoha prestižních festivalech a získala tam ocenění za originální hudební projev "Quimper festival prize". Zásadním mezníkem v životě kapely bylo seznámení s Alanem Stivellem, francouzským multiinstrumentalistou, který se proslavil hlavně hrou na keltskou harfu. České srdce společně se Stivellem vystoupilo v pražské Lucerně s programem "Keltské vánoce". Následovala další hudební spolupráce se Stivellem v nahrávacím studiu, kde vzniklo druhé album Českého srdce - "Srdce z Avalonu".
Ellorien (PL)
ELLORIEN je irská taneční skupina z polského města Wroclaw. Členy toho seskupení spojuje společná vášeň pro irský tanec, jehož úroveň se snaží stále zvyšovat pravidelnými zkouškami a účastí na různých mezinárodních workshopech. Styl jejich choreografií je ovlivněn spoluprací se Sarah Clark TCRG - sólovou tanečnicí světově proslulých irských tanečních show, jako Lord of the Dance a Feet of Flames. V současné době se Ellorien podílí (spolu s irskou hudební skupinou JRM) na multimediální výstavě Eachtra (z irštiny "cesta"), kde se snaží o sjednocení hudby a tance, slova a obrazu ... Na všech vystoupení Ellorien můžete vidět a zažít neutuchající energii a radost z tance, což přináší publiku vždy jedinečný zážitek.
Jolly Buskers (CZ)
Kapela JOLLY BUSKERS vznikla v srpnu 2015 po rozpadu kapely Viklan. Z původních členů zůstal Štěpán (concertina), Vašek (bodhrán) a Lucka (housle), navíc se k nám přidal Jarda (kytara). Víceméně všichni se vlastně známe z pravidelných irských sessions v klubu Whisky&Kilt v Legerově ulici blízko stanice metra I.P.Pavlova v Praze, ačkoliv jednotliví členové pochází například i z Liberce nebo z Plzně. Jardu, který se k nám připojil jako poslední, jsme poznali na letní škole Bernard's summer school, kde se učil v létě 2015 hře na kytaru v irském ladění DADGAD. Nutno říct, že každý člen kapely se alespoň jednou letní školy aktivně zúčastnil, aby načerpal nové zkušenosti a znalosti o tradiční hře na ten který nástroj, tanci nebo dokonce irštině. Jako navštěvníci jejich sessions se ale zúčastňujeme pravidelně :). Začátky kapely - buskování v pražských parcích - nám nakonec daly i název - Jolly Buskers. Busking, pouliční umění, je nám tudíž velmi blízké, ačkoliv většinou již hrajeme spíše na různých letních festivalech nebo v klubech. V poslední době jsme odehráli také několik svateb, kde jsme doprovázeli jak samotný obřad, tak i hostinu a taneční zábavu. Hrajeme zejména irskou tradiční muziku, ale najdete u nás i něco ze Skotska nebo Bretaně.


Interpreti festivalu KELTSKÁ NOC 2016, které již znáte...Sliotar (Ireland)
Des Gorevan: drums, percussion. Ray MacCormac: whistles, uilleann pipes and vocals. J.P. Kallio: guitars, bouzouki, kantele and vocals. Toto je složení irkých Sliotar, pocházejících z Dublinu, jejichž hudba je samotný kořen tradiční irské lidové kultury. K nezapomenutelnému zážitku bezesporu patří i energický projev tria při živých vystoupeních. Na Keltské noci na Plumlově u Prostějova letos vystoupí již po dvanácté. Takže kdo je již téměř "závislý" na skvělém živém vystoupení skupiny Sliotar na festivalu Keltská Noc, nesmí ani letos v publiku chybět!
Selfish Murphy (HU, RO)
Selfish Murphy je skupina z Transylvánie, byla založena v roce 2011. Jsou první v této oblasti na pomeží Maďarska a Rumunska kteří hrají irskou a keltskou hudbu. Scéna irské a keltské hudba je v této zemi velmi panenská a Selfish Murphy je dosti ojedinělým přírpdním úkazem. Hrají hudbu a písničky irských hospod a mají i několik vlastních písní s anglickými a maďarskými texty. Od roku 2012 vystupují kromě Transylvánie i na celé řadě evropských festivalů (např. v Itálii, Německu, Rakousku, Srbsku a Polsku), kde dosáhli velkého uznání jak kritiky, tak především publika. Na Keltské noci 2014 budou hrát poprvé.
Tomáš Kočko & Orchestr (CZ)
Dvojnásobní držitelé ceny Anděl za album roku, jejich album Poplór bodovalo v prestižní TOP 20 Europian World Music Charts, album Do kamene tesané aneb Ondráš se stalo předobrazem polského divadelního představení Ondraszek - pan Łysej Góry... Se svou muzikou inspirovanou tradiční moravskou hudbou objíždějí Evropu od Ruska až po Irsko, hrají na festivalech folklórních, folkových, rockových i metalových. Zatímco jejich první album - Horní chlapci - je folkovým holdem valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi, aktuální CD - Cestou na jih - je etnorockovým putováním folklórními regiony Moravy ze severu na jih. A v rozpětí mezi těmito alby najdete hudbu Tomáše Kočka a jeho Orchestru. World music s moravskými kořeny. Písničkář Tomáš Kočko vstoupil do povědomí širší veřejnosti s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii básníka píšícího v dialektu beskydských horalů - Ladislava Nezdařila . Zpopularizoval a pro mnohé objevil beskydského barda, který své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru, který už několik let uvádí v hudební formaci "Tomáš Kočko & ORCHESTR". Druhou významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy.
Bran (CZ)
Slovo bran znamená v bretonštině havran a v keltských legendách je havran uváděn jako posel zpráv. V případě této kapely je havran poslem zpráv těch navýsost nejlepších. Bran, to je profesionální pojetí hudby vycházející ze starých bretaňských lidových motivů, dávných tanců a zpěvů moře. Moderní instrumentace je podpořena dynamickou a pulsující rytmikou. Osobitě zpracované tradiční tance a písně, doplněné vlastními skladbami členů kapely, vytvářejí zvláštní svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny. Takové je i zatím poslední album „Le carnet noir“, které skupina nyní na svém turné propaguje.
Vintage Wine (CZ)
Kapela Vintage Wine se zformovala z kapely Neon Black. Mísí v sobě rockovou dravost s melodikou a energií irské a skotské muziky kterou sami nazývají Celtic Trash-folk (Něco mezi Celtic Woman a Motorhead). Za čtyři roky své existence již stihli nepřeberně festivalů a akcí. Po singlu Deadmans Reel který proběhl rádiem Beat, vydali v roce 2012 debutové album Drums and Guns. Na koncertech kapely Vintage Wine to žije, whisky teče proudem a nejeden člověk z publika následující den vstává s kruhy pod očima.
Curlies (CZ)
A tak se, z velké lásky k hudbě narodily CURLIES. Léta páně 2011 došlo k osudovému setkání a kapela získala stálé obsazení. V únoru, před nahráváním dema ,,Jsme nahraný...‘‘ přichází občas téměř rytmický Lukáš Let a aniž by o tom téměř věděl, stává se součástí kapely, kterou jistí zpoza bicí soupravy. Na jaře Kudrnáči vyhlašují konkurz na nejširšího a nejsilnějšího baskytaristu, který suverénně vyhrává Marek Vít, pro identifikaci zvaný „Velký“ a kapela s ním rázem získává daleko větší pocit nejen hudebního bezpečí. „Malý“ Marek se pod pohrůžkou násilí nechává natrvalo přemluvit ke zpěvu, který se mu daří skloubit s el.kytarou. A aby Michal náhodou nemohl být přeslechnutý, přinesl do kapely vražednou zbraň, skotské dudy, neboli mrtvou ovečku, která bečí nesnesitelných 115 decibelů. Toto vše dohromady a možná ještě něco navíc specifikuje nový hudební směr – cirkus punk.
Irish Rose (SK)
Dvě svěží irské růžičky v doprovodu 3 bodláků (letos přijíždí ve změněném složení) to je skupina Irish Rose, která se svým pojetím tradiční irské hudby jistě řadí k absolutní špičce na Slovensku. Brilantní instrumentální pasáže nad perfektní keltskou rytmikou a krásný, procítěný zpěv jsou základem úspěchu této slovenské kapely. Na letošní KN představí skladby ze svého nového CD.
Happy to Meet (CZ)
Skupina HAPPY TO MEET vznikla na jaře roku 1998 v Šumperku na Severní Moravě. Zkusili různé hudební soutěže a štěstí jim přálo. A to i na festivalu Zahrada, kde získali první místo v soutěži kapel, cenu, které se říká Krtek. Kapela neodmítla ani účinkování v Malostranské besedě, čímž podstoupili i své první televizní vystoupení v pořadu Zahrada - Folková setkání. Zatím největším úspěchem je pro kapelu vítězství ve čtenářské anketě časopisu Folk & Country v kategorii "Objev roku 1998", a převzetí symbolického Zlatého klíče.
Poitín (CZ)
Poitín je plzeňská hudební skupina hrající od roku 1996. Její repertoár zahrnuje především irskou tradiční hudbu prezentovanou způsobem, jakým ji dnes provozují mladé skupiny na Britských ostrovech, v USA a v Evropě. Frontman skupiny, zpěvák a hráč na irský buben bodhrán Jeremy M. King pochází z anglického Brightonu, kde se věnoval též interpretaci tradiční hudby. Také ostatní členové mají bohaté hudební zkušenosti a kapela pravidelně hostuje nejen na tuzemských festivalech, nýbrž má za sebou úspěšná vystoupení např. v Polsku, Německu, Itálii a Francii. Za svou více než patnáctiletou existenci vydal Poitín vlastním nákladem celkem pět studiových alb, podílel se na kompilacích z produkce Popronu a několika dalších výběrových nosičích v USA (Mage Records).
Quanti Minoris (CZ)
Quanti Minoris (castelrock – aneb středověký pouliční bigbít) Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár Q.M. tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (anonymních, ale i známých jako např. F. Villon). Hudba je vlastní a je pouze inspirována hudbou z období 13. - 17. století. Melodická linka s nosným středověkým prvkem za použití replik historických nástrojů je přepasírována přes rockový základ. Výsledkem je sice stylově hůře zařaditelný hudební směr, ale o to je zajímavější svojí zvukovou barevností (gemshorn, šalmaj, křivý roh, zobcové flétny, píšťala s měchuřinou, chalumeau, příčná flétna, loutna, kvinterna, viola da gamba-alt). Tato hudba zapadne stejně dobře do prostředí hradů a zámků, tak i na pódia folkových, rockových, ale i etno a worldmusic festivalů.
Gwalarn (CZ)
Gwalarn znamená v bretonštině severozápadní vítr. Keltskou skupinu Gwalarn založil v roce 1998 bretonský hudebník Yves Guélou po svém příjezdu do České republiky. Yves Guélou v minulosti hrál mimo jiné s průkopníkem bretonské world music Alanem Stivelem, anebo se slavným řeckým muzikantem Mikisem Theodorakisem. Skupina Gwalarn působí patnáctým rokem na české hudební scéně. Její repertoár se skládá z bretonských písní, zpívaných jak v bretonštině, tak ve francouzštině. Soudobý repertoár kapely se postupně obohatil o jednotlivé vlastní autorské písně a skladby a s jistou výhradou se pohybuje na ostří zařaditelnosti k wordmusic. Bretonské, francouzské a irské tradicionály, ale i některé nově zkomponované písně z tvorby Yvese Guélou stále tvoří základní stavební kámen repertoáru dnešního Gwalarnu.
The Rebel Pipers (CZ)
The Rebel Pipers jsou první kompletní skotský dudácký band v České republice, navazující na tradice dnes již nefunkčního bandu 1st Bohemian Highland Pipers a hlásící se k tradicím skotského vojenského dudáckého bandu bývalého 21. regimentu Royal Scots Fusiliers. Band, založený v roce 2004, vystupuje v počtu 3 až 10 dudáků a 1 až 5 bubeníků (dva snare drum, dva tenor drum, bass drum).
Démáirt (CZ)
Tento soubor irských tanců je z Brna a patří k nejlepším v ČR. Vznikl v roce 1999 a všechny je spojuje láska k irské hudbě. Jak sami říkají: "Máme irskou hudbu příliš rádi na to, abychom u ní je seděli. Kromě běžných tanečních vystoupení se pravidelně zúčastňují mezinárodních soutěží a seminářů. Úzce spolupracují s tanečníky světových jmen jako je např. Stephen Scariff a Ronan Morgan (Lord Of the Dance) a nebo Anne-Marie Cunningham a Shane McAvinchey(Riverdance).
Akáda & Meče blesky (CZ)
V jejich vystoupeních se kombinují taneční prvky, gotické meče, ohně, prapory a další rekvizity. V historickém duchu jsou připraveny tance s gotickými meči, hořícími pochodněmi a prapory s nevídanou koordinací v ovládání. Předvádíme jak krátké jednotlivé výstupy, tak i delší výpravné příběhy, které obsahují jednotlivé tanečně-šermířské kreace.
Scottish living history (CZ)
Skupina lidí zabývající se skotskou historií. Kromě života v samotném Skotsku je naším hlavním zájmem skotská vojenská jednotka s názvem 77th Highland Regiment, která v 18. století během francouzsko - indiánských válek bojovala v Severní Americe. Jsme schopni postavit skotské ležení a v něm předvést civilní i vojenský způsob života, zajistit ukázky zbraní a způsobů boje, dobového oblékání - včetně oblékání do velkého plédu, stylového rozdělávání ohně křesáním i dalších netradičních činností. Vše doplněno hrou na dudy a další hudební nástroje.
Latenart a Lunwer (CZ)
Skupina Latenart a druid Lunwer, to jsou lidé zabývající se seriózní rekonstrukcí života Keltů na našem území. Na Keltské noci předvedou návštěvníkům pravý keltský tábor a ukázku několika keltských řemesel, jako např. pečení chlebových placek, tkaní oděvů a jiná textilní řemesla, šití bot, odlévání a ražení mincí, výroba šperků, ukázka keltské zbroje a zbraní a bojových technik. Velmi poutavá a zasvěcená jsou povídání keltského druida Lunwera.
Erika Bábková (CZ)
Tradiční sobotní seminář si pro vás připraví naše keltská čarodějka Mgr. Erika Bábková - známá prostějovská psychotronička, reikistka a ekoložka, která se desítky let zabývá prací s energiemi, léčí a píše do novin články o feng shui, numerologii, mystických místech apod.


l home l program l festival l partneři l historie l foto l downloads l links l kontakt l facebook l


Novinka KN 2016Vstupenky na KN
Partneři KN 2015Hlavní oficiální partner
Generální partner festivalu


Hlavní partner festivaluPartner festivalu


Hlavní mediální partner


Mediální partner festivalu


Přátelé festivalu


Tvůrci KN 2016


Producent festivalu


Koproducenti festivalu