olomoucký kraj
statutární město prostějov
město plumlov
THE EVENT IS HELD WITH THE FINANCIAL PARTICIPATION OF THE OLOMOUC REGION, CITY OF PROSTĚJOV, CITY OF PLUMLOV
AND UNDER THE PATRONAGE OF THE GOVERNOR OF OLOMOUC REGION ENG. JOSEF SUCHÁNEK.

HELLO EVERYBODY!

Celtic Night Plumlov - will celebrate its 20th anniversary!
Starting this year, Celtic Night is a 3-day festival.
In the program will perform 20 bands, 150 performers from 12 countries of the world.

The organizing team of CN 2023 invites all Celts, Vikings, Slavs, Germans, Franks and other related pagans of all kinds to the big event of this summer – 20th anniversary of Celtic Night. From this year, Celtic Night becomes a full-fledged 3-day festival (Thurs, Fri, Sat) with a program packed with stars of the Celtic music sky and performers from all over the world.

SKILTRON (ARG/ITA/FRA/FIN) - many of you are probably familiar with this originally South American folk-metal group, which settled in Finland and now tours all over the world. They have shared world stages with bands such as Korpiklaani, Judas Priest, Slayer, King Dimond. RED RUM – a wild folk-metal band from the English county of Nottinghamshire. With a shout of "Ahoy", a gang of throat pirates, epic rum guzzlers and bloodthirsty warriors sails into Pluml, bringing not only rum but also the uncompromising sound of pirate metal.

CELTICA PIPES ROCK (AUT) is a phenomenal Austrian-Scottish group whose distinctive rock concept of Celtic music combined with a unique stage show is celebrating success all over the world. SLIOTAR (IRL/FIN) the Irish band has become an incredible fixture and favorite of the Celtic Night audience. Ray McCormac (whistles, uilleann pipes, vocals), Des Gorevan (drums) and J.P. Kallio (guitar, vocals). CISAL PIPERS (ITA) amazing Celtic folk band from the northern region of Italy, Emilia Romagna.

Other CN 2023 novelties this year are: CELTYCKI WROCLAW (PL), EMERALD SHINE (CZ), BARBAR PUNK (CZ) and CHEEKY SHEEP (CZ).

Great and star regulars of Celtic Night: TOMÁŠ KOČKO and ORCHESTR, BRAN, DELORAINE, VINTAGE WINE, ISARA, QUANTI MINORIS, HAPPY TO MEET, IRISH ROSE (SK), MALEMIRISH, GWALARN, HAKKA MUGGIES. Irish dances will be performed by: ERIU (PL), DÉMÁIRT (CZ), FIACH BÁN (CZ). WORKSHOPS ON KN 2023: J.P. Kallio: guitar in DADGAD-3 tuning, Cisal Pipers: historical flutes, bagpipes and drums, Workshop - teaching Irish dances - Fiach Bán and Démáirt. LECTURES AT KN 2023: Veronika Jiříčková – Ireland toured on a scooter (with projection), Dana Klímová – Shamanism and the story of Taliesin.

CN 2023 additional program: Celtic camp and craft demonstration by the Latenart group and their druid Lunwera, Celtic fighting by the Menhir group, Peter Rajnoch's Celtic forge, and the traditional midnight fire show by the Akáda group. Of course, there will be good food and drink (this year it will be enriched with vegetarian and vegan dishes), as well as full barrels of beer and plenty of mead from our Celtic bartender Robert.

Come with us to experience a beautiful Celtic festival at the Zralok campsite in Plumlov, three days packed with a unique program, groups from all over the world, Irish dance and a traditionally great atmosphere.

We look forward to you!

Tom Somr - Old Viking and CN organizing team.

FESTIVAL

TICKETS

Tickets pre-sale in stores

Tickets pre-sale locations in stores from June 1, 2023:

COPYCENTRUM MICOS, Prostějov, Žižkovo nám. č. 11 (Mo – Fr: 08:00 – 16:00; Sa, Su: closed)
GAMA EXPERT, Prostějov, Vrahovická č. 41b (Mo – Fr: 09:00 – 18:00; Sa: 09:00 – 12:00, Su: closed)
ATC ŽRALOK, Plumlov 43, 798 03 Plumlov (Mo – Su: 08:00 – 22:00)

End of pre-sales: Thursday 19 July 2023 at 17:00.

SOCIAL NETWORKS

NEWS

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

HELLO EVERYBODY!

Předprodej vstupenek v kamenných prodejnách bude zahájen zítra, 01.06.2023!

Kde všude si je můžete zakoupit?

COPYCENTRUM MICOS, Prostějov, Žižkovo nám. č. 11 (Mo – Fr: 08:00 – 16:00; Sa, Su: closed)

GAMA EXPERT, Prostějov, Vrahovická č. 41b (Mo – Fr: 09:00 – 18:00; Sa: 09:00 – 12:00, Su: closed)

ATC ŽRALOK, Plumlov 43, 798 03 Plumlov (Mo – Su: 08:00 – 22:00)

End of pre-sales: Thursday 19 July 2023 at 17:00.
... See MoreSee Less

Publikováno / Published: 31/05/23
HELLO EVERYBODY!Předprodej vstupenek v kamenných prodejnách bude zahájen zítra, 01.06.2023!Kde všude si je můžete zakoupit?COPYCENTRUM MICOS, Prostějov, Žižkovo nám. č. 11 (po – pá: 08:00 – 16:00; so, ne: zavřeno)GAMA EXPERT, Prostějov, Vrahovická č. 41b (po – pá: 09:00 – 18:00; so: 09:00 – 12:00, ne: zavřeno)ATC ŽRALOK, Plumlov 43, 798 03 Plumlov (po – ne: 08:00 – 22:00)Ukončení předprodejů: čtvrtek 19. 07. 2023 v 17:00.

HELLO EVERYBODY!

Máme tu další ochutnávku toho, na co se letos můžete těšit:

For this year's jubilee 20th year of the festival, we have prepared a publication summarizing the journey of the festival during its 20 years of existence.

❗64 stran formátu A4 obrazového vyprávění jednoho krásného festivalového příběhu s názvem KELTSKÁ NOC.

❗přes 250 autentických fotografií z období let 2002 – 2022.

Dears, enjoy this unique photo book with love and let’s wish The Celtic Night to stay and do not slip from its progressing path so we may keep coming and celebrating for years to come as long as we live, as long as we are able to work and enjoy the beauty of life.

May all The Celtic Gods and Nordic Gods of Ásgard be with us.

Tato úžasná fotokniha bude k dostání pouze na oficiálním stánku KELTSKÉ NOCI!
... See MoreSee Less

Publikováno / Published: 29/05/23
HELLO EVERYBODY!Máme tu další ochutnávku toho, na co se letos můžete těšit:Pro letošní jubilejní 20. ročník festivalu jsme připravili publikaci shrnující cestu festivalu po dobu 20 let jeho trvání. ❗64 stran formátu A4 obrazového vyprávění jednoho krásného festivalového příběhu s názvem KELTSKÁ NOC.❗přes 250 autentických fotografií z období let 2002 – 2022.Přátelé, užijte si tuto úžasnou fotoknihu s radostí (mnozí z vás se v ní možná i najdete) a pojďme si společně popřát, aby se Keltská noc dále rozvíjela a šla po té správné cestě, která nás dovede třeba až k 30. ročníku a dál a dál, dokud budeme žít a být schopní pracovat a radovat se z hezkých věcí.K tomu nechť nám dopomáhají všichni keltští bohové i severští bohové Asgaardu.Tato úžasná fotokniha bude k dostání pouze na oficiálním stánku KELTSKÉ NOCI!

Comment on Facebook

Amazing.... congratulations

SKILTRON

ARGENTINA, ITALY, FRANCE, FINLAND

Tato folk metalová kapela založená v Buenos Aires v roce 2004 Emiliem Soutem se roku 2018 přesunula do Evropy (Finsko, Španělsko a Francie) a nakonec se usadila ve Finsku.

Skiltron jsou považováni za jednu z mála jihoamerických metalových kapel, které spojují heavy metal a keltskou hudbu, což je styl obvykle běžnější v mnoha částech Evropy.
Jsou také dobře známí tím, že do své hudby začleňují dudy.
Jméno „Skiltron“ pochází z variace slova schiltron, což je formace používaná Skoty během válek za nezávislost.

Počínaje tří písňovým demem v roce 2004 nazvaným Gathering the Clans kapela od svého vzniku vydala šest alb, přičemž každé z nich neustále staví na jedinečném stylu a zvuku kapely.

Většina jejich prvních živých koncertů se odehrála v Argentině, kde sdíleli pódium s kapelami jako Grave Digger, In Extremo a Korpiklaani, s nimiž skupina v roce 2010 sdílela turné po Jižní Americe.
V roce 2012 debutovali v Evropě, a to ve Velké Británii, kde se k nim jako host přidal zpěvák Sabbat a Skyclad Martin Walkyier.
Po vydání čtvrtého alba začala kapela pravidelně koncertovat po Evropě a hrát na festivalech jako Wacken, Bloodstock a další. Mohli tak sdílet pódium s kapelami jako Judas Priest, Slayer, In Flames, King Diamond, Avantasia a další.

Zatím jejich poslední album vyšlo v roce 2016 a vzápětí následovalo evropské turné, kde během dvou měsíců odehráli 50 vystoupení ve dvaceti zemích.
Absolvovali také turné po Velké Británii po boku pirátské metalové kapely Iron Seawolf.
Začátkem roku 2017 hráli poprvé v Japonsku, kde sdíleli tři vystoupení s německými kapelami Equilibrium a Suidakra.

Kapela hraje v tomto složení:

Emilio Souto – elektrická kytara, mandolína, bouzouki (ARG)
Ignacio López – basa (ARG)
Pereg Ar Bagol – dudy (FRA)
Joona Nislin – bicí (FIN)
Paolo Ribaldini – zpěv (ITA)

Nezapomenutelný zážitek v podobě vystoupení kapely SKILTRON vás čeká v pátek večer.

Více informací najdete na:
www.skiltron.net

A také na našem webu:
www.keltska-noc.cz
... See MoreSee Less

Publikováno / Published: 15/05/23
SKILTRONARGENTINA, ITÁLIE, FRANCIE, FINSKOTato folk metalová kapela založená v Buenos Aires v roce 2004 Emiliem Soutem se roku 2018 přesunula do Evropy (Finsko, Španělsko a Francie) a nakonec se usadila ve Finsku.Skiltron jsou považováni za jednu z mála jihoamerických metalových kapel, které spojují heavy metal a keltskou hudbu, což je styl obvykle běžnější v mnoha částech Evropy. Jsou také dobře známí tím, že do své hudby začleňují dudy.Jméno „Skiltron“ pochází z variace slova schiltron, což je formace používaná Skoty během válek za nezávislost.Počínaje tří písňovým demem v roce 2004 nazvaným Gathering the Clans kapela od svého vzniku  vydala šest alb, přičemž každé z nich neustále staví na jedinečném stylu a zvuku kapely.Většina jejich prvních živých koncertů se odehrála v Argentině, kde sdíleli pódium s kapelami jako Grave Digger, In Extremo a Korpiklaani, s nimiž skupina v roce 2010 sdílela turné po Jižní Americe. V roce 2012 debutovali v Evropě, a to ve Velké Británii, kde se k nim jako host přidal zpěvák Sabbat a Skyclad Martin Walkyier.Po vydání čtvrtého alba začala kapela pravidelně koncertovat po Evropě a hrát na festivalech jako Wacken, Bloodstock a další. Mohli tak sdílet pódium s kapelami jako Judas Priest, Slayer, In Flames, King Diamond, Avantasia a další. Zatím jejich poslední album vyšlo v roce 2016 a vzápětí následovalo evropské turné, kde během dvou měsíců odehráli 50 vystoupení ve dvaceti zemích. Absolvovali také turné po Velké Británii po boku pirátské metalové kapely Iron Seawolf. Začátkem roku 2017 hráli poprvé v Japonsku, kde sdíleli tři vystoupení s německými kapelami Equilibrium a Suidakra.Kapela hraje v tomto složení: Emilio Souto – elektrická kytara, mandolína, bouzouki (ARG)Ignacio López – basa (ARG)Pereg Ar Bagol – dudy (FRA)Joona Nislin – bicí (FIN)Paolo Ribaldini – zpěv (ITA)Nezapomenutelný zážitek v podobě vystoupení kapely SKILTRON vás čeká v pátek večer.Více informací najdete na:http://www.skiltron.net A také na našem webu:https://www.keltska-noc.cz

Comment on Facebook

Vamos Skiltron carajo! Orgullo del metal argentino mostrando su calidad en el mundo!

Vamos Nachito nomaaaaa

... See MoreSee Less

Publikováno / Published: 11/05/23

Předprodej vstupenek zahájen:

www.ticketstream.cz/akce/keltska-noc-2023-plumlov-mezinarodni-hudebni-festival-172695
... See MoreSee Less

Publikováno / Published: 21/04/23
Předprodej vstupenek zahájen:https://www.ticketstream.cz/akce/keltska-noc-2023-plumlov-mezinarodni-hudebni-festival-172695

Comment on Facebook

Jak je to s nocovanim?je sance ,ze bude misto na stan ve ctvrtek vecer?

Děti platí stejně?

Koukej Any Lioness Michalíková

Konečně!!!

René Nečekal jasný,že bez Tebe to nepůjde! 😉🤔🤣🙈

Budou se prodávat i vstupenky v Kempu Žralok? Rád si pro ně znovu zajedu i na to točený 😉

Lenka Ježková Anna Ove Brabec poplaaaaach 🤣🤣🤣

Dorazíte ??

View more comments

Momentky z prvního dne festivalu v naší rozsáhlé galerii🤩 ... See MoreSee Less

Publikováno / Published: 14/08/22
Momentky z prvního dne festivalu v naší rozsáhlé galerii🤩Image attachmentImage attachment+Image attachment
Load more...
ADVERTISING

OF FESTIVAL PARTNERS

MICOS
richter s.r.o.
CorroTech
LASER TECHNOLOGY
SIDA SECURITY
richter s.r.o.
prostějovský večerník
prostějovské novinky
Keltská noc dekor1
TWENTIETH ANNIVERSARY 2023

COUNTDOWN

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

THIS YEAR'S

FESTIVAL SYMBOL

CELTIC NIGHT

OFFICIAL STAND

Merchandising 2023

do not hesitate and enjoy the festival in proper Celtic clothing or nicely decorated!

This year we are preparing a special, limited edition of clothes, items and accessories with the logo of our festival CELTIC NIGHT and the symbol of this year, with the possibility of purchasing them at the official stand of Celtic Night in the festival area. The official stand of the Celtic Night festival will be open throughout the festival, with the possibility of purchasing music media for individual performers, as well as T-shirts, hats, badges and other official materials with the Celtic Night festival logo. So do not hesitate and enjoy the festival in proper Celtic clothing or decorated with some accessories!

CELEBRATE 20th ANNIVERSARY WITH US!

CELTIC NIGHT

PHOTOBOOK

FOTOKNIHA
FOTOKNIHA - Titul

64 pages in A4 size a visual telling of a beautiful festival story. Over 250 authentic photos from the period 2002 - 2022.

For this year's jubilee 20th year of the festival, we have prepared a publication summarizing the journey of the festival during its 20 years of existence.

Dears, enjoy this unique photo book with love and let’s wish The Celtic Night to stay and do not slip from its progressing path so we may keep coming and celebrating for years to come as long as we live, as long as we are able to work and enjoy the beauty of life.

May all The Celtic Gods and Nordic Gods of Ásgard be with us.

Available only at the official CELTIC NIGHT stand.

Keltská noc dekor3

EXPERIENCE IT WITH US!