interpreti keltské noci

LOES VAN SCHAIJK BAND
LOES VAN SCHAIJK BAND

NIZOZEMSKO, IRSKO, ČESKÁ REPUBLIKA

Loes van Schaijk (vyslovuj “Lus”) je písničkářka a multiinstrumentalistka původně z Nizozemska, která od roku 2018 žije v Praze, v roce 2021 vydala sólové album a nedlouho poté získala ocenění v několika prestižních soutěžích (včetně 1. místa na Portě 2021). Kdo z vás byl na Keltské noci v roce 2022, možná si pamatuje její silný a specifický hlas a procítěný projev, když hostovala jako zpěvačka s kapelou Rí Ra. Pro letošní Keltskou Noc dala Loes dohromady špičkovou čtyřčlennou kapelu s kytarami, houslemi a bodhránem.

Složení kapely:

  • Loes van Schaijk – zpěv, kytara, kontrabas
  • Honza Bartošek – housle, zpěv
  • Caolan O’Neil Forde – zpěv, kytara, mandolína
  • Pavel Brejcha – bodhrán, zpěv

Vícehlasé vokály i rytmická souhra kapely odhalují jako hlavní vlivy progresivní bluegrass, irský a skotský „trad“, Joni Mitchell, Paula Simona a Fleetwood Mac – a do toho se přidává špetka jazzu. Loesiny autorské písně mají chytlavé refrény a také prvky, které si zaslouží opakovaný poslech: nejednoznačné texty, nepravidelný rytmus a nečekané změny akordů. Jigy a reely chybět nesmí a taky nebudou.

Loes spolupracovala a sdílela pódium se špičkovými hudebníky, jako jsou: Ralph Schut, 4 Wheel Drive, Tennessee Studs, The Often Herd, Jimmie Bozeman, Yves Aerts, The Louvat Brothers, Max Tellving, Matt Scutchfield, Kristy Cox, Thierry Schoysman, Joram Peeters, Arthur Deighton, Paul van Vlodrop, Marley Wildthing, Ondra Kozák, Rí Ra,  Pavlína Jíšová a Jaroslav Matějů, Svaťa Kotas, Jan Řepka, David Benda, Milkeaters, Monogram, Stano Paluch, Míšo Vavro, Michal Barok, Richard Ciferský, Radek Vaňkát, Holy Fanda, Ferdy Karto,, Svatka Štěpánková a mnoho dalších.