interpreti keltské noci

ZENKL & KOZÁK BAND
Keltská noc Zenkl and Kozák Band

Radim Zenkl:

Ondra Kozák:

ZENKL & KOZÁK BAND

ČESKÁ REPUBLIKA

Čechoameričan Radim Zenkl založil toto hudební duo na podzim roku 2020 s Ondrou Kozákem jako svůj evropský koncertní projekt. Oba hudebníci jsou jednak vynikající multiinstrumentalisté světové úrovně a mnoha oceněními, ale také výborní zpěváci a v jejich vystoupení nechybí kromě skvélých instrumentálních pasáží ani jejich skvělý harmonický zpěv. Posluchači se mohou těšit na originální melodie a písně ve stylu irské hudby a bluegrass, ale i tradiční kousky ve speciálních aranžích.

Radim Zenkl – mandolin, flutes, didgeridoo, vocal; Ondra Kozák – guitar, violin, dobro, bass, vocal

Radim Zenkl – multiinstrumentalista, hráč na mandolínu a flétny, skladatel a instruktor. Původem Čech, na mandolínu začal hrát ve třinácti a bluegrass objevil posloucháním desek, které byly do tehdy komunistické země propašovány. Zvuk bluegrassové mandolíny byl jiskrou, která v sedmnácti letech odstartovala rozhodnutí věnovat se muzice a následně přivedla Radima k útěku z Československa v létě 1989 (tři měsíce před pádem komunismu) a usazení se v Californii oblasti San Francisca. V roce 1992 vyhrál US National Mandolin Championship ve Winfield, KS. Vynalezl vlastní mistrovskou techniku, která se v Americe jmenuje po něm – tyv. „Zenkl-styl“, ve kterém jedna mandolína zní jako dvě. Kromě sólových vystoupení Radim spolupracuje se špičkovými hudebníky americké akustické hudební scény a hrál v duu s umělci jako Tim O’Brien, Peter Rowan, David Grisman, Tony Trischka, Chris Thile (v kvartetu) , Scott Nygaard a další. Natočil devět CD, včetně CD improvizovaných duetů s Tonym Riceem, Jerrym Douglasem, Belou Fleckem, Mikem Marshallem a dalšími (Strings & Wings, Shanachie, 1996), a objevil se na více než osmdesáti dalších nahrávkách.

Ondra Kozák – multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel, hudební pedagog, režisér a organizátor. Věnuje se především akustické hudbě: bluegrass, folk, nová akustika. Jako kytarista natočil dvě sólové desky (Ataman, 2014; Overtones, 2019) a 5x získal titul „Kytarista roku“ v Anketě Bluegrassové asociace ČR. Podílel se na více než 20 studiových albech s různými skupinami, se kterými 4x vyhrál prestižní soutěž o Evropskou kapelu roku na francouzském La Roche Bluegrass Festivalu. Při různých příležitostech spolupracoval s významnými osobnostmi bluegrassové hudební scény, jako jsou Mike Marshall, Dan Crary, Mike Compton, Tony Furtado, Beppe Gambetta, Dale Ann Bradley, Steve Gulley, Cia Cherryholmes a další. Organizuje hudební workshopy, připravuje podcasty pro hudebníky, založil online hudební workshop a je autorem několika vzdělávacích publikací.