interpreti keltské noci

ERIU
ERIU

POLSKO

Eriu je taneční soubor irských tanců z Polska, působící v Krakowě od roku 2006. Iniciativa několika zanícených tanečnic, které okouzlila irská hudba, byla začátkem existence skupiny. Jejich patronem, což je zřejmé z názvu souboru, je Eriu – v irské mytologii bohyně svrchovanosti Irska, která dala Irsku i jeho originální původní jméno: Eriu – Éire.

Soubor z Krakowa spojuje tanečníky ze všech prostředí a profesí, jejichž vášeň pro irskou hudby a irský tance vede k zajímavým řešením scénické choreografie. Choreografkou souboru je Agata Kowalczyk, tanečnice s rozsáhlými jevištními zkušenostmi, absolventka kvalifikačního kurzu instruktorů v oboru lidového tance.

Eriu slavilo taneční úspěchy především na polských tanečních scénách a velkých tanečních vystoupení např. v Nowa Huta kulturním středisku a lidovém divadle, v Městském kulturním středisku v Nowy Targ nebo v hrách divadla Dance Theatre v Kielci: Wybór”, „Odsłony”, „Splecione w nas”, „Kobieta”, „Dwa światy, czyli gdy do baśni zakrada się mrok…”, „Trzy odcienie zieleni”.